Polacy nie chcą się szczepić. Miliony dawek do wyrzucenia?!

Rząd Polski zakupił zapasy szczepionek na grypę. Brak zainteresowania szczepieniami przeciw grypie oraz zerowa kampania promocyjna spowodowała, że nawet 1,5 miliona dawek straci ważność i trafi do spalarni.

„Dziennik Gazeta Prawna” ujawnia, że około połowa kupionych przez resort zdrowia szczepionek na grypę leży w magazynach. Jeśli nie uda się ich sprzedać, może się zmarnować od 1 do nawet 1,5 mln szczepionek.

„W tym sezonie grypowym na polski rynek trafiło dwa razy więcej szczepionek niż w poprzednim. Powodem zwiększenia zamówień było przekonanie, że nie ma wystarczającej liczby preparatów, podczas gdy Polacy są chętni, by chronić się w ten sposób przed wirusem. We wrześniu 2021 r. resort zdrowia ogłosił, że Polska zakupi prawie 5 mln dawek szczepionek przeciw grypie. Z tej puli aż 3 mln miało zostać zabezpieczonych na darmowe dawki. Pierwotnie planowano przeznaczyć je dla nauczycieli, seniorów, personelu medycznego czy pensjonariuszy DPS-ów” – pisze „DGP”.

Brak zainteresowania szczepieniami spowodowany jest brakiem kampanii promocyjnej. Wysiłki rządu skupiona na szczepieniach przeciw COVID spowodowały zanik zainteresowania szczepieniem na zwykłą grypę.

Drugi element jaki spowodował bak zainteresowanie obywateli szczepieniami na grypę jest fakt spadku zaufana do szczepień po fiasku kampanii szczepień przeciw COVID które nie powstrzymały rozwoju pandemii.

Źródło: DGP/PP

fot. ilust.

Facebook Comments