Prowokacja rosyjskiego lotnictwa nad Bałtykiem. Do akcji ruszyły polskie F-16!

Polskie samoloty F-16 stacjonują na Litwie chroniąc jej przestrzeń powietrzną. Częste rosyjskie prowokacje są skutecznie rozpoznawane przez pilotów Baltic Air Policing. Tym razem do akcji wkroczyli piloci z dywizjonu „Orlik 10”.

Polscy piloci wykonujący lot treningowy otrzymali rozkaz zmiany statusu misji na alarmowy. Kontrola powietrzna wykryła nad Bałtykiem nieznany samolot który odmawiał podania swoich znaków identyfikacyjnych.

Do akcji wkroczyli piloci polskich samolotów F-16.

„W trakcie misji zmieniono status na Alpha Scramble i F-16 otrzymały rozkaz przechwycenia nieznanego samolotu. Został on zidentyfikowany jako rosyjski Ił-20, który nie poinformował o planach lotu i nie komunikował się z kontrolą ruchu lotniczego w czasie przelotu przez ruchliwą przestrzeń powietrzną nad Morzem Bałtyckim” – podano w komunikacie.

Był to pierwszy lot treningowy polskiego pododdziału „Orlik 10”, który został niedawno rozlokowany w bazie lotniczej Szawle na Litwie. Dowódca podpułkownik Paweł Stajniak nazwał lot „doskonałą okazją do potwierdzenia gotowości operacyjnej pododdziału oraz jego współdziałania z innymi komponentami NATO”.

Źródło: MON/PP

fot. twitter

Facebook Comments