AktualnościfilmKultura

Warszawski Festiwal Filmowy – zaproszenie [WIDEO]

138 filmów z 46 krajów wybranych z 4800 zgłoszonych, w tym 77 pełnometrażowych, pośród których 23 filmy to premiery światowe – warszawskich kinomanów czeka prawdziwa uczta na tegorocznym WFF. „Niewiele festiwali na świecie ma taki aż tyle premier” – mówi Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

WFF – Warszawski Festiwal Filmowy rozpoczyna się w piątek 6 października i potrwa do niedzieli 15 października 2023 r. Festiwalowe projekcje będą miały miejsce w dwóch kinach znajdujących się w samym sercu Warszawy: Atlanticu i Multikinie Złote Tarasy. Bilety można kupować online na stronie www.wff.pl od 22 września, a od 2 października również w kasie kina Atlantic.

Filmy na 39. WFF będą prezentowane w sześciu sekcjach konkursowych i czterech pozakonkursowych. W konkursie głównym – międzynarodowym, do rywalizacji stanie 15 filmów. Wiele z nich będzie mieć podczas festiwalu premiery światowe i europejskie. Ich listę przedstawił w czwartek na konferencji prasowej Stefan Laudyn, dyrektor WFF.

„Warszawski Festiwal Filmowy jest unikalny w skali światowej. Przysłano do nas aż 4,8 tys. zgłoszeń ze 111 krajów, wybraliśmy 138 – 77 pełnometrażowych i 61 krótkometrażowych filmów z 46 krajów i proszę mi wierzyć, to są same perły. To są dzieła, które warto obejrzeć, filmy dla ludzi myślących, opowiadające o ważnych zjawiskach – jak ekologia, wojna, wojna w Ukrainie czy skomplikowane relacje między ludźmi” – podkreślał Stefan Laudyn.

Festiwal otworzą 2 filmy: „Uśmiech losu” (premiera światowa) w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego, zrealizowany w koprodukcji polsko-irlandzko-greckiej oraz ukraińsko-polski film krótkometrażowy „Murale” (premiera światowa w wersji kinowej) w reżyserii Alexa Topallera i Daniela Shapiro. Ceremonia otwarcia festiwalu odbędzie się 6 października w kinie Atlantic.

„>>Uśmiech losu<< opowiada pogodną historię, ale w tle tej pogodnej opowieści jest bardzo poważna tematyka. Staraliśmy się uświadomić widzom, w jak dużym zagrożeniu znaleźliśmy się wszyscy. Film mówi o tym, jak krucha jest ludzka egzystencja – i nie chodzi tylko o wojnę, ale również o totalną dewastację świata, na którą przestaliśmy zwracać uwagę, ale ona się toczy” – powiedział Andrzej Jakimowski.

39. Warszawski Festiwal Filmowy zwieńczy projekcja filmu dokumentalnego „Niezwyciężony” w reżyserii Karima Amera. Dokument pokazuje wojenną rzeczywistość Ukrainy.

„Tak długo, jak będzie trwać wojna, nie będzie w programie WFF filmów rosyjskich i będziemy się starali pokazywać jak najwięcej filmów ukraińskich” – zaznaczył Stefan Laudyn.

W tegorocznym jury Konkursu Międzynarodowego zasiądą: reżyserki Dorota Kędzierzawska i Nadejda Koseva (Bułgaria), reżyser Alejandro Torres Kennedy (Meksyk), pisarz Jurij Andruchowycz (Ukraina) oraz prezes Cinfondation Georges Goldenstern (Francja).

Źródło informacji: PAP MediaRoom

WIDEO: TAMŻE

Facebook Comments